Новий рік несе нам купу можливостей та викликів (як завжди). Поки ми чекаємо і шукаємо «свого» італійського волонтера/ку, вирішили пригадати одну важливу подію жовтня 2015го. Як наша ГО та представниці ЦБС для дорослих ім. М.Горького їздили на Job-shadowing до польських колег у Гдиню, відвідували бібліотеки (і не тільки) та навчалися «прімудростям» роботи з волонтерами ЄВС від Центру співпраці молоді, CWM – Centrum Współpracy Młodzieży.

IMG_9483

Що взагалі таке отой Job-shadowing? Це така можливість і в рамках вже доволі відомої програми Європейської комісії «Еразмус+». Представники однієї оррганізації (або ж індивідуально) можуть поїхати в іншу країну до організації, яка займається приблизно тим же, але має більше досвіду, й ділиться з тими меншдосвідчинеми чого їх там життя навчило. Більше і про подібне стажування і про всю програму можна найти тут: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/documents/erasmus-plus-programme-guide_en.pdf

А що відбулося під час самого стажування? Наш проект співпав з щорічною програмою навчальних візитів до Гдині «Study visits to Gdynia». Це ще що таке запитаєте Ви? Це прекрасна можливість для молодих людей з України, Білорусі, Молдови приїхати до Польщі та набути необхідного досвіду для втілення змін у своїх країнах. Візити відбуваються 2 рази на рік й втілюються вищезазначеною польською організацією. Шукаєте оголошення на їх сторінці у фейсбуці – https://www.facebook.com/Study-Visits-in-Gdynia-139859617041 (мега можливість для початківців громадських активістів, імхо). Це означає, що ще 10ро молодих людей додавали колориту (іншого досвіду, думок і світобачень) стажуванню, а бібліотекарі мали можливість відвідувати не тільки бібліотеки й споглядати, як ті працюють, і як в них працюють ЄВС-волонтери. А також мали можливість відвідати цікаві зустрічі з представниками різних громадських організацій, міської гдинської влади та Поморського воєводства. Хоча головною метою поїздки все ж таки було познайомити кременчуцьких діячів з роботою з волонтерами Європейської волонтерської служби. Не тільки познайомитися,але й подумати над тим, яким чином ЄВС-волонтери можуть бути залучені в роботу кременчуцьких бібліотек. Були за ці майже 2 тижні й час познайомитися з сусідніми містами, Сопотом та Гданськом, відвідати замок Мальборк. Про емоції більше у відгуках учасниць:

12118839_10153700879592042_573602337272655749_n

Тетяна Майдак: «Как библиотекари Польшу покоряли 🙂

Благодаря Богу и нашим партнерам Евроклубу 4 кременчугских библиотекаря смогли воочию увидеть как живется и работается библиотекарям в Польше. Благодаря совместному проекту Центру сотрудничества молодежи и Евроклуба мы побывали в библиотеках как показательных (библиотека «Манхэттен» расположена в огромном торговом центре города Гдыни, библиотека «Станция Культура» расположена в здании бывшего ж/д вокзала), так и простых библиотеках – филиалах г.Гдыня. Меня больше интересовали простые филиалы: их работа внутрення, которую мало кто видит и мало кто про нее знает. Всё, абсолютно все мои чаянья и ожидания, были удовлетворены :). Я увидела ВСЕ: и хранилища, и внутренние отделы, и невидимый фронт работ библиотекаря. Нам дали уникальную возможность просто наблюдать за работой филиала, сидя в кресле с чашкой ароматного чая 🙂 А как нас принимали))) Это же просто песня. Особенная благодарность работикам ЦБС пани Оле и пани Хелене, которые носились с нами как с малыми детьми и удовлетворяли все наши запросы и вопросы 🙂 Так что то, что касалось профдеятельности, можно оценить на огромную и жирную 5+ (по пятибальной системе).

IMG_9800

Ну а программу визита у меня не хватит плюсов что бы оценить 🙂 Самое главное и удачное, на мой взгляд, это то, что организаторы совместили наш визит и визит молодежи из Украины, Молдовы и Белоруси. Общения, правда, было маловато((( Но драйва было достаточно: бегали мы от объекта к объекту на повышенных скоростях. Ибо часто не успевали на встречи из-за того, что в предыдущем месте нам хотели рассказать и показать как можно больше! Себе ставим в плюс, что мы иногда и обгоняли наш «молодняк»)))

Условия жизни питание и дорога были организованы настолько хорошо, что писать нечего: все ВЕРРИ ВЕЛЛ)))

И пару слов про наших волонтеров. Особенно про Лилю 🙂 Ей досталось))) Я очень рада знакомству с такой обаятельной и милой девушкой. Переводчик, гид и нянька получились из нее отменные)))

Чему мы за эти дни научились? Тому куда и как нам надо стремиться придти через пару лет в своей работе.

IMG_20151016_124323

Вікторія Старкова: «Мені, як учасниці проекту «Перейняття практичного досвіду роботи з молоддю в Центрі співпраці молоді та бібліотеці в Гдині», було дуже приємно відчувати себе в Польщі неначе вдома. Таким теплим і добре продуманим був прийом нашої кременчуцької делегації! Про теплий прийом я кажу не просто так: в хостелі Морської Академії, де ми жили (а це, до речі, одне з найкрутіших і найдорожчих місць Гдині на морському узбережжі) в день нашого приїзду увімкнули опалення! При тому, що наші рідні повідомили нам про страшенне похолодання в Україні, і як вони, бідні, страждають без тепла! А ми на морі! У вікні нашого номеру – Балтійське море, чайки, баклани і дерева. В Польщі, як виявляється, дуже зелено. Так, дерев тут справді багато, як і позначок про вільний вай-фай, але насправді його тут практично не має! Цей факт треба враховувати всім мандрівникам. Хочеш Інтернету? Купуй картку для мобільного пристрою, і качай 3G! Про піратські копії фільмів, книг і музики взагалі забудьте: в Польщі дуже суворо дотримуються авторського права. Хочеш інформації – то купуй її. Або є простіший вихід (і набагато дешевший) – іди в бібліотеку!

Але нас так просто не візьмеш! Це був справжній квест «Як ми шукали безкоштовний Інтернет»! І ми-таки його знайшли! В торгових центрах, в Інформаційному центрі Гдині, і навіть на залізничному вокзалі!

Робота була організована чітко: виїзди в бібліотеки Гдині, Румії, Гданську, візити до громадських організацій та владних структур. Все було на найвищому рівні! Особлива подяка Центру Співпраці Молоді, Магді та волонтерам, які супроводжували нас та допомагали не тільки з перекладом, а й знайомили нас із Польщею, щедро ділячись своїми враженнями від життя тут.

DSCF3449

Що й казати – це чудова країна, де розумні і працьовиті люди спромоглися досягти того, чого ми за роки Незалежності все ніяк досягти не можемо. То нам є з кого брати приклад! Так само як із польських бібліотекарів, які дуже люб’язно приймали нас, відповідаючи на кожне наше, інколи не дуже зручне, запитання. Дуже класне було спілкування: ми їм українською, а вони нам – польською, ось і порозумілися! Багато хто з поляків трохи старшого покоління досить добре розуміє російську, адже колись вони вчили її в школі. Інколи на вулицях до нас підходили наші земляки-українці – так приємно було їм почути рідну мову.

Нам пощастило побувати і в сучасному міському середовищі, як Гдиня, і в старовинному Гданьську, насолодитися морською прогулянкою з Сопоту до Гданську, відчути себе героєм середньовічного лицарського роману в замку Мальборк – кожне місце по-своєму прекрасне і неповторне!

Ми отримали культурний шок від побаченого: бібліотеки, навіть невеличкі філії на околицях міста, вразили нас полицями з новими книжками, чудовими інтер’єрами і продуманим дизайном, технічними можливостями. А ще тут дійсно повно людей. І я їх розумію – сюди хочеться повертатися знов і знов!

IMG_9592

А ще ми отримали прекрасний досвід, нові знайомства і зв’язки. Познайомилися з країною, дізналися більше про людей, які тут живуть, та надихнулися зробити щось цікаве і корисне в своєму рідному місті.

Хочу подякувати ГО “Євроклуб”, давньому партнеру бібліотеки, за те, що долучили нас до участі в такому захоплюючому проекті! Хотілося б і надалі розвивати тему волонтерської діяльності тепер уже в кременчуцьких бібліотеках так, як це роблять наші польські колеги. Та зробити все можливе, щоб якомога більше молоді сприйняли ідею волонтерської діяльності як спосіб самовдосконалення через служіння суспільству і долучалися до подібних програм обміну.

Особлива подяка Альоні Глазковій, яка підтримувала нас, коли ми йшли тернистими шляхами отримання віз у Харківському візовому центрі, а потім склала нам у Польщі чудову компанію, була нам і гідом, і перекладачем, і другом, і практично всім! Сподіваюся, ми зруйнували стереотипи щодо бібліотекарів… Насправді ми сучасні, веселі і в нас добре почуття гумору! І ще так багато хочеться всього дізнатись і поділитись! То що, до нових проектів і в путь!»

IMG_9790

Олена Резніченко: «Найвражаючим за весь час перебування у Поморскому воєводстві стало відвідування бібліотеки «Станція Культура» в Румії. Бібліотека вразила усіх своїм простором і креативним дизайном. А як раціонально використовується кожен квадратний метр бібліотеки! Тут і зал для засідань, і зона для відпочинку, і дитячий сектор, і навчальна зона з комп’ютерами. Зручні меблі, відкритий доступ до всіх наявних фондів, затишок і комфорт. До такої бібліотеки хочеться повертатися знову і знову!»

Liked it? Take a second to support us on Patreon!

Від olesus

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

European Solidarity Corps    Eastern Europe & Caucasus Resource Centre    Громадські ініціативи України