Найдавніша з фотографій, що збереглись – це зроблений в 1826 році знімок «вид з вікна». Сьогодні ж ми можемо робити тисячі знімків щодня, і завдяки Еразмус+ в учасників була можливість досліджувати «Європейські цінності через ширококутний об’єктив» на однойменному тренінгу в Сантандері (Іспанія) 7-13 жовтня 2019 року.

Як пройшов тренінг, чому не варто боятись їхати на обміни та багато цікавого пропонуємо дізнатись з відгуків учасниць.

Альона

Тренінг з фотографії «European Values Through Wide-Angle Lens» став моєю першою спробою участі у міжнародному проекті і, на щастя, перший млинець не нанівець. Місце події – іспанське містечко Сантандер на березі Біскайської затоки, здається, зійшло зі сторінок туристичних буклетів: усміхнені люди, океан, сонце (а це, на хвилиночку, був жовтень).

   

Я відчула тут справжній культурний шок, але не через гарні краєвиди, хоча і вони вражали. Тут на власні очі я побачила як культурні цінності – повагу, свободу, гідність – втілюють у життя. І тут це настільки звичне явище, що коли ми вкотре чомусь дивувались, організатори не менше дивувались у відповідь: невже у вас по-іншому?

Перше, що впало у вічі: дуже багато людей в інвалідних візках. Але насправді їхня кількість не переважує кількість, наприклад, у моєму місті. У нас вони просто сидять вдома у чотирьох стінах. А тут немає сходів, немає бордюрів, немає пандусів «на відчепись». Кожна вулиця обладнана доріжками для людей з вадами зору. Тобто люди з інвалідністю є, але обмежень у громадському просторі немає. Найбільше диво було побачити серфінгіста на візку.

    

Програма тренінгу складалася з різних активностей, але головне – практика. Ми просто йшли на вулиці й фотографували людей. У кожного було власне, поставлене тренерами, завдання: тяжка праця, жінка-водій, життя підлітків, закохана пара… або ж просто історія, яка сама просилася на фото. Перша наша фотосесія на вулицях Сантандера була під рясним дощем, ми нічого не розуміли у мапі і, здається, усе було проти того, щоб зробити гарні знімки, але учасники нашої команди (нас розбили на групки по троє) точно у той день зробили свої найкращі фото за увесь тиждень. Типу дощ змив усе зайве і відкрив нам місто і його мешканців.

Культурні цінності – це також про можливість ділитися надбаннями власних країн і дивуватися тому, які ми різні і в той же час, скільки у нас спільного. Кожен учасник перед приїздом повинен був надіслати фото з реаліями своєї країни. Десь на третій день нам влаштували виставку, ми роздивлялись ці фото, не знаючи що, де, як. Потім кожен обрав фото, яке найбільше вразило. Хлопець з Італії вибрав моє фото з літнім чоловіком поблизу Стіни пам’яті на Софіївській площі. Було дуже дивно чути, чим це фото зачепило іншу людину і як вона розуміє, що саме відбувається. І до речі, майже ніхто не знає, що в Україні і досі триває війна. Не тому, що не цікавляться, кажуть, в їхніх країнах про це немає жодної інформації. Дуже часто лунає, Європа нас не чує, можливо тому, що ми нічого не розповідаємо?

Знов пересвідчилась, що англійська мова єднає. Вона допомогла порозумітись учасникам з України, Сербії, Вірменії, Італії, Німеччини, Болгарії, Румунії, Португалії і Іспанії. А під час цих вуличних фотосесій я також зрозуміла наскільки важливе знання мови тієї країни, куди приїздиш. В Сантандері мало хто знає англійську й учасниця, яка знала іспанську, допомогла нам знайти ключик до мешканців Сантандера. Бо дехто з містян спочатку нічого не хотів чути про жоден проект, коли до них звертались англійською. Але після пояснення рідною мовою вони розквітали «О, міжнародний проект, так, так, звісно, фотографуйте мене».

   

У підсумку кожен з нас обрав два найкращі фото для фінальної виставки у молодіжному центрі. Насправді обрати лише два фото з великої кількості, придумати їм назву і небанальний опис – це було чи не найскладніше. З мого боку не буде перебільшенням – роздруковане у форматі А3 кожне фото продемонструвало, що усі учасники змогли піймати саме ту, особливу мить.

   

   

Участь в проекті також відкрила для мене абсолютно нові враження: океан (не вірте місцевим і скептикам, що це лише затока, бо вона просто колосальна), дивний на вигляд фрукт черімою і місцеві ррррррабаси. Плюс прекрасна природа, палац Магдалени, маяк Кабо Майор, острів Сомо, пісні у ліфті «Сентро Ботін» і ще багато чого. І як це завжди буває після проектів, залишилося багато приколів, які зрозуміють лише учасники: бонітас, хейтерів та морські пальці, що схожі не на пальці (не гугліть). Звісно після такого досвіду, який відбувся завдяки програмі Еразмус+, я б радила кожному спробувати власні сили і податися на наступні проекти. Тут ви зустрінете багато цікавих людей і розширить ваше світобачення.

                 

Ірина

Трохи оговталася від культурного шоку і просто відчуваю, що мушу поділитися враженнями від поїздки.

Невеличке, але ж таке привітне містечко Сантандер на півночі гарячої Іспанії радо прийняло (не без допомоги ГО “Ser Hoven”) учасників з України, Німеччини, Румунії, Болгарії, Португалії, Італії, Вірменії, Сербії та Іспанії.

       

Всі учасники обміну, без сумнівів, мали власний погляд на європейські цінності але найбільш помітно це стало під час фотосесій, які проходили просто на вулицях міста.

Хто і які цінності вважає найважливішими; Хто і як бачить сучасне європейське життя; Кому і що болить – на мою думку, про все це та навіть набагато більше краще за все розповідає виставка фоторобіт, зроблених під час тренінгу самими учасниками.

   

Резюмуючи особисто мої враження у кілька слів, можу сказати, що для мене цей обмін був справжнім культурним шоком. Як я була шокована тим, на скільки Сантандер дружній до людей з інвалідністю, так, гадаю, іспанці будуть вражені відсутністю відповідної інфраструктури в українських містах.

Завдяки широкоформатним лінзам ми навчилися бачити цінності, справа за малим – втілювати їх в життя. Що ми і будемо робити разом з ГО “Європейський клуб”. І почнемо з показу виставки фоторобіт, яку вже бачила Іспанія і яка так потрібна кременчужанам та українцям вцілому.

Liked it? Take a second to support us on Patreon!

Від alena

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

European Solidarity Corps    Eastern Europe & Caucasus Resource Centre    Громадські ініціативи України