Як багато ми знаємо про наших сусідів? З сусіднього будинку? Під’їзду? Чи іншого міста? А може й цілої країни? Що ми знаємо про наших польських сусідів? А що вони знають про нас?

Десь так починаються всі міжнародні проекти. І наш не виключення. Польсько-український молодіжний обмін “Тримай ритм”/ Get rhythm мав на меті активізувати молодь з Польщі та України, поговорити про участь молоді, демократію та її інструменти. Все це відбулося між 6м та 14им червня 2019 року в містечку Поронін, недалеко від Закопанего. 32 молоді людини говорили про демократію, читали про демократію, знімали і малювали про демократію і зміни. Що з того вийшло? Як мінімум – якесь базове розуміння демократії, нові друзі й спогади на все життя.

Більше емоцій і вражень читайте у відгуках наших учасників і учасниць (тексти зберігають оригінальність написання авторами).

Сашко:

Это был мой первый обмен и первый выезд за границу. Мы ехали очень долго с тремя пересадками дорога была тяжёлой. Несмотря на долгую дорогу и плохое настроение, когда мы приехали Поляки очень хорошо нас встретили и настроение в миг поднялось. Следущие 7 дней мы знакомились с поляками, узнавали все больше и больше друг о друге, мы ставили ближе и ближе. Наши учитель Антоний делал очень классные сессии, мы не просто сидели по три часа, а делал для нас очень интересные задание. Каждый раз у нас были новые команды и нам было проще знакомиться. Хотя я и не все ем, но была очень вкусная кухня. Понравилось поездка в Краков где мы долго гуляли и не просто гуляли, а самостоятельно что мне очень понравилось. Очень хорошо провели время в термальных водах, мне там очень сильно понравилось. Ещё мы ездили в Закопане целых два раза там нам давали задание и мы командой их делали. Не скажу что задания были лёгкие кто-то сделал все, кто-то ничего. В целом было очень круто, хорошая атмосфера хорошие люди. Единственное что было тяжело это то что я не знал английский язык. Но не смотря на то что я не знал английский я пытался общаться с поляками, и на удивление они меня понимали а я их.  Я понял что английский нужно учить, и я буду его учить. Ещё много-много чего можно россказать но это очень долгая история.

Іван:

Тиждень – казка. Щоденні завдання не давали можливості повністю розслабитись, а Тошик” (модератор – Антоні, прим. ред.) підіймав настрій коли це було необхідно. Дуже сподобалася компанія з обох сторін. Учасники були активні й веселі. Сподобалась також тема проекту. Завдяки цьому я дізнався багато не лише про демократію, а й про політичну ситуацію в світі загалом. Також неймовірно вдячний Альоні з Аліною, якби не ви, цей проект не був би таким кольоровим й душевним. Взагалі враження лише позитивні. Оскільки це була моя перша участь в проекті порівнювати ні з чим, тому якщо й мінуси були то маленькі і зовсім не значні. Останне  про що хотілось сказати- це їжа. Годували чудово й смачно ,на перекір моїм уявленням. Як тільки випаде можливість, залюбки поїду знов.

Артем:

На тиждень ми стали однією величезною та дружньою сім’єю, пережили разом космічні воркшопи та неймовірні, спекотні поїздки до Кракова та Закопаного де проходили CityGame та проводили міні-мітинг. В перші  дні ми з польськими учасниками обміну с  творили певний мовний мікс з української, російської, польської, англійської мов. У вільний час ми  досліджували околиці нашої вілли,  відпочивали від дивовижних воркшопів та порівнювали наші мови вивчаючи цікаві слова.

Найбліше в цьому обміні мені сподобалося спілкування з поляками, ми намагалися пояснити значення ниших слів, потім – вони, це було доволі кумедно. Для тих хто думає що польська мова не зовсім зрозуміла то це так і є, але за певних обставин з‘являється просвітлення і навіть коли ти говориш помічаєш, що твій акцент змінюється.

Останні дні давалися тяжко, тому що ми розуміли що у нас залишилося мало часу, а ще скільки всього хотілося зробити. Я з радістю згадую цей початок літа та всіх людей які створювали неймовірну атмосферу. Це величезний досвід який я ніколи не забуду. Хоч проект завершився, я все ще переписуюсь з одним із польських учасників цього дивовижного обміну)

Настя Самойленко:

На подобного плана обмене я была впервые  и не столь ясно представляла, как все будет и что меня ждёт, но настолько ярких эмоций и впечатлений я точно не ожидала получить. 

А теперь давайте подробнее:

  • пропутешествовав довольно таки не мало, я не думала, что найдётся то, что сможет меня удивить, но природа этого места действительно нечто
  • О коммуникации с поляками: до приезда был страх того, что не хватит уровня разговорного английского, но он развеялся при первом же общении. У ребят также английский не на отличном уровне, поэтому общались на всех языках, которые знаем (и не знаем) и понимали друг друга)

  • Безумно понравился способ изложения информации, который был построен на практике. Я считаю, что именно так информация усваивается лучше всего
  • Отдельного пункта удостоился Тошик)) очень харизматичный человек, который проводил наши занятия. До сих пор вспоминаю его репчик и созывы на сессии по утрам)

В общем, нереально понравилась поездка, хочу поблагодарить всех организаторов за такую возможность пообщаться с иностранцами,  познакомиться с их культурой и узнать больше про демократию. 

Антон:

Хотелось бы в первую очередь поблагодарить организаторов за то, что у нас есть такие программы. Время проведённое в Парониме было шикарно. Лично мне очень понравились командные задания во время workshops. Не смотря на то, что тему политики я нахожу довольно скучной, активные обсуждения помогают лучше формулировать мысли, а командные задания учат планировать задачи и время. И всё происходит в очень дружелюбной и не напряжной атмосфере. Остаётся много времени на свободное общение, что тоже радует. Кстати, на примере людей, которые ехали с нами, могу уверенно утверждать, что языковой барьер не большая проблема, даже если знание английского ниже среднего или вообще отсутствует – было бы желание общаться, а как объясниться разрешиться само собой. В заключение хочу сказать, что всем рекомендую хотя-бы раз попробовать принять участие в такой программе, даже если вы не очень общительный человек. Вероятнее всего, вы останетесь довольны поездкой.

Марія:

Мені як і усім все сподобалось, звичайно що були деякі незручності. Такі як замки, що були не усюди,де були де потрібно, або трохи тонкі стіни. Звичайно, це не залежало від організаторів,тому нічого страшного. Найбільше у цьому обміні мені сподобалось що деякі речі ми проходили у вигляді гри, наприклад знайомство з поляками. Ще мені сподобалися творчі завдання де потрібно було зняти відео на одну з тем про демократію та, наскільки я пам’ятаю останнє, намалювати агітаціоний плакат.

Нікіта:

Это не первая моя поездка, но лучшая. Люди классные, еда замечательная. В общем, я оценил. Организация на уровне, задания несложные и приятные. Как говорится, был бы веник, но веник тоже был. А всё почему? Потому что люди готовы тебе помогать, готовы тебя учить и по надобности давать советы. Лидер поляков, Антошка, вообще крутой. Спасибо ему огромное.
В общем, товарищи ехать стоит. Обмен не веник – и без тебя пройдет, а ты много потеряешь.
Настя Сира:
Доброго дня! Хочу поділитися з Вами своїми враженнями про проект “Get Rhyhm” Мені випала чудова нагода поїхати на обмін в Поронін. Довгою дорогою я вже трохи рознайомилася з іншими учасниками проекту, і це були добрі та веселі люди. До приїзду в Польщу, було трохи страшно, бо я вперше їхала за кордон. Та люди, що були поруч підбадьорували і віддчуття страху відступало. Вже в Пороніні нас добре прийняла польські організатори та учасники. Все перебування там було дуже цікавим, особливо спілкуватися с поляками на англійській та трохи на польській мові. Незабуваємі вечірки на яких ми з ними танцювали під їхню та нашу музику, та смачна їжа якою нас годували. Цікаві воркшопи, про демократію в яких було велике бажання брати участь. Я дізналася про відмінності які є в польському та українському законодавстві. Також, я дізналася про те, як боротися з корупцією та принцип роботи влади.
Ми придумували постери, з якими ми ходили та залучали людей на вибори.Також нас возили в Краків, познайомили з місцевим депутатом, який нам розповідав про владу та провів екскурсію по Кракову, показуючи краєвид міста. Двічі ми були в Закопане, там ми спілкуватися з перехожими та цікавилися їхнім ставлення до влади. На українському вечорі , ми проводили весілля між учасником з Польщі та організатора Альони. В якому були наші звичаї, та моя гра на українському народному інструменті “бандура” .
Цим ми хотіли показати що, розвинута демократія на стільки, що є можливість женитися між різними національностями. А в день коли ми були в термальних водах, поляки навчили мене плавати. В останній день було так сумно й не хотілося їхати додому, що нас переповнювали емоції і ми не тримали сліз, ці люди стали такими рідними для нас, бо разом з ними в командах ми виконували завдання які були не з легких. Дуже дякую організаторам за цей проект. Я плану заходи, щоб поділитися досвідом зі своїми друзями та однокласниками про участь в данному проекті.
Даня Романов:
Загалом поїздка була цікавою. Було насправді помітно, що організатори працюють над покращенням цього проекту. По-перше на відміну від минулого та позаминулого років команда з Польщі була з нами приблизно одного віку. Це надзвичайно важливо, тому що допомогло нам почати активне спілкування вже з перших днів. По-друге зміни в програмі (такі, як сітігейм у Закопане) були доречні та допомогли більше втягнутися в тему пректу. Доречі, вона майже не змінилася з милого року, хоча таку складну та різносторонню тему, як демократія, важко вивчити лише за тиждень. Можливо саме тому збільшилася кількість днів проекту( замість 7 тепер 8).
Мінуси такуж були присутні. Проте, більшість з них незначні, як от пагана вода, або проблеми з вікнами (через які багатьох притягнуто). Однак завдання під час виїздів у інші міста були складними для українців, через необхідність розмовляти з жителями цих міст, тому більша частина завдань припадали на членів полської команди.
Загалом поїздка була чудова, оскільки допомогла познайомитись з багатьма чудовими людьми, які розділяли з нами усі емоції, отримані протягом цих 8 днів.
Олексій:

Это было великолепно! Огромное спасибо организаторам за такую возможность. За крутые условия (питание; программу; комфортные номера; удобный транспорт), за демократические условия, где каждый можеть найти свой ритм.  Лично я давно нуждался в реализации навыков английского, и во время международного обмена была отличная возможность для этого. Вообще, подобные программы очень эффективны: базовые потребности закрыты, условия для коммуникации и обучения созданы, также из-за того что ты работаешь вместе с иностранцами, вдали от дома, это дает тот стресс при котором ты наиболее эффективно учишься и развиваешься. После таких поездок ты делаешь шаг вперёд и видишь — над чем тебе нужно работать. Разве что такие программы пока что не достаточно распространены 🙁 Но думаю, дело времени.

Мне было очень интересно общаться (не только с польскими участниками, но и с нашими), играть в настольный теннис, волейбол, гулять, работать над видео, сценариями, политическими программами вымышленых политиков, и плакатами.

Я открыл для себя Польшу: живописные горные Поронин и Закопаное, Краков с неповторимой европейской атмосферой улиц исторического центра, местную еду; но самое главное — это сами поляки. Мне было очень интересно увидеть и пообщаться со своими сверстниками  из другой страны.

Огромное спасибо за эту яркую поездку! Это был один из лучших проектов в которых я участвовал)

Юля:

Ось і завершився українсько-польський обмін “Get rhythm”, котрий приніс мені настільки багато яскравих емоцій та вражень, що неможливо всіх їх передати словами. Тиждень промайнув як один день! (напевно через те, що ми постійно були зайняті якимись цікавими активностями: знімали навчальні відео про демократію, складали та розгадували цікаві ребуси, навіть створювали власне фешн-шоу – тобто нудьгувати часу точно не було!)

Я вперше брала участь в подібному проекті, тому дещо хвилювалася щодо мовного бар’єру між українцями та поляками, але виявилось, що наші мови не такі вже й різні. Наприкінці обміну я навіть трохи почала розуміти польську. Але розмовляли ми переважно англійською, що є дуже крутим бонусом, бо практики спілкування було дуже багато і моя англійська помітно покращилась.

Також цей обмін познайомив мене з польською культурою та їх національною їжею. До речі, годували нас просто неймовірно. Правда, інколи нас лякали дивні польські супи білого кольору (хоча, я думаю, поляки теж би злякались нашого червоного борщу).

Ми, у свою чергу, теж намагались познайомити поляків з українськими традиціями. Зокрема, ми показали їм, як відбувається справжнє українське весілля із запальними танками та зворушливими піснями під бандуру.

Загалом, є ще багато речей, які мені реально сподобались – це наш крутий лектор Антоній та його репчик, гра “Secret Friend”, наші вечірні тусовки… Я можу перераховувати нескінченно!

Тож, якщо ти читаєш цей відгук і сумніваєшся чи варто подавати заявку на такий обмін, я запевняю тебе – ВАРТО! Це неймовірний досвід та емоції, які залишаться на все життя.

Аня:

Моя перша подорож за кордон. Не думала, що буде так круто. Це не просто туризм: тут ти маєш можливість дізнатися щось нове та познайомитися з однолітками, які живуть зовсім по-іншому. Особисто я отримала досвід у розпорядженні грошима та власними речами, адже ні те, ні інше прогубити не найкраща ідея.
Мені дуже сподобалася програма, бо ніхто не грузить тебе зайвою роботою, лекціями. Процес йде легко і невимушено, особливо після ice-breaking ігор. Я дійсно підтягнула англійську та польську, та знову ж це було безболісно. Дякую, за таку можливість.
P.S : Особлива подяка Альоні за Аліною за класний плейлист та настрій.
Олесь:
Епіграф : Відгук, відгук… Да он на н… Не нужон, відгук ваш.
Пройшов проект “Тримай ритм”. Я потримав, мені сподобалось. Шо то було?
Взагалі ми всі думали, що проект буде про соціальне підприємництво, але раптово ми перейшли в інший варіант Всесвіту. Ніхто не винен, коротше кажучи, але проект був про вибори і демократію. А я вже був на такому рік тому.
Тим не менше мені сподобалось. Так, окей, інформації нової не отримав, але ж головне в обмінах – досвід, чи не так? А тут я вперше приїхав без бар’єру до розмов англійською. І з людиною, яка вміє мене діставати з кімнати (бо попередні обміни я сидів у себе в кімнаті в позасессійний час)
Це не був тренінг, нам про суті не давали інформації, не вчили чомусь. Це був просто обмін досвідом між молоддю і старіддю.
Це мій перший обмін, коли я розумію, що деякі з тих іноземних людей стали моїми друзями. Інші учасники всі як один говорили, що відкрили для себе, що поляки – теж люди. Коротше кажучи, відчуття – неймовірні, з точки зору того, що це був просто обмін – він дуже вдалий.
А на сесіях теж добре було, ми там малювали, відосікі знімали. Коротше кажучи завдання креативні і ненапряжні. Класно. Я навіть допомагав малювати акулу.
Ну і подорожі містами, спілкування з керівниками групи (які виявляється теж люди і навіть обіймаються😱)…
Дуже рекомендую. Не можу знайти чіткої причини, але навіть для мене, людини, для якої цей обмін ледь не 10й – це було щось неймовірне, приємне і пам’ятне.
І той… Дякую вам усім. Дякую українцям, дякую полякам, дякую Антошці і особливе дякую Альоні і Аліні. Ви всі дуже класні. Я вас люблю)
Liked it? Take a second to support us on Patreon!

Від alena

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

European Solidarity Corps    Eastern Europe & Caucasus Resource Centre    Громадські ініціативи України