Свята все ближче. І ми вирішили додати Вам трохи новорічно-різдвяного настрою з Європи. Ми тут підрахували… і нарахували 6 українських волонтерів, відправлених нашою ГО на волонтаріат до Європи. Вирішили спитатися у них, як там готуються до свят. Чи готуються?.. Чи вже приготували усе? П’ятеро наших волонтерів є в Польщі (популярна країна і багато вакансій :)) і одна людина – в Бельгії. Тож досвід та відгуки наших ЄВС-волонтерів про те, як міста та країни готуються до новорічно-різдвяних свят.

Микола Гуменюк (з Новогуйвинського), четвертий місяць в Польщі. Приймаюча організація: Centre for Youth Cooperation and Mobility, місто Гдиня. Допомагає в організації різних міжнародних проектів.

фото – Tomasz Brodewicz

«Різдвяні та новорічні свята для волонтерів Гдині, то тема яку ти не можеш тут оминути, адже свято приходить до тебе навіть на уроки польської, де ти маєш ділитися традиціями своєї родини і сам дивуєшся з того, які вони різні навіть серед українців. Зізнаюся, що я не сподівався на велику різницю між нами і поляками, хоч глобалізація всіх вирівнює…

Атмосфера святкових приготувань заскочила гдинських волонтерів ще на початку грудня, коли ми мали приготувати одну традиційну для своєї країни різдвяну страву. Загалом, усе пройшло дуже весело і „старші” волонтери назвали цей міжнародний сніданок найкращим. Тобто, якщо говорити про те як готуються волонтери, то я би сказав, що на 100%, оскільки всі ми будемо мати доволі протяжні вихідні, якими не гріх буде скористатись на повну. Власне, більшість волонтарюшів їде до родини, або ж у гості до когось із друзів. Непоганий привід для радості, навіть тоді, коли твоя волонтерська робота тебе задоволняє.

Що ж до того як готується до свят Гдиня, то це вже скадне питання. Якихось кардинальних змін у вигляді міста я не бачу. Більше того, я думаю, що це чи не єдине польське місто без ринкової площі та різдвяного ярмарку. В мене склалося враження, що найбільш готовими до святкування завжди є крамниці з усіляким непотрібом, адже тут люди й справді люблять дарувати одне одному подарунки. Від невеличких сюпризів на Міковайки, до щирих побажань під час розділення оплатки за столом.

Шкода, що з моря не надуло ще снігу для повної зимової картини, тому жителі й компенсують відсутність снігу своїми вчинками. Наприклад, нещодавно 1,5 тисячі Святих Миколайчиків проїхалися уздовж всього Труймяста на своїх тюнінгованих під свято байках. Досить весело було спостерігати як кожен третій з них закидував цукерками вболівальників, що стояли при дорозі.

Загалом, це чи не перший раз в моєму житті, коли я задумуюся над важливістю та приємністю цих свят. Можливо, до волонтерства я мав менше часу подумати над цим. А й справді, може це й так.

Що ж, тримайте руку на пульсі святкового настрою і, можливо, до зустрічі в Гдині!»

Богдан Пустовой (з Кременчука), четвертий місяць в Польщі. Приймаюча організація: Association for Children and Youth “VITAVA”, місто Гдиня. Працює з дітьми та підлітками.

Катя Зезюліна (з Кам’янського), закінчує річний проект в Бельгії. Приймаюча організація: Compagnons Bâtisseurs Belgium (CBB), містечко Марш-ан-Фамен. Працює з молоддю в міжнародних обмінах, з робочих таборах та з біженцями.

«Різдво у Бенелюксі.

Дев’ятий місяць мого ЄВС припав на грудень, місяць ярмарок та прикрашених вітрин.

Не зважаючи на те, що більшість бельгійців та їх сусідів вважають себе не дуже релігійними, втім святкувати люблять, навіть дуже. Святкові гірлянди дістали ще в останній тиждень листопада, наввипередки прикрасили вітрини крамничок, змонтували різдвяний ярмарок у центрі міста – і вуаля! Свято наближається!

І от вже майже місяць ретельної підготовки, щодня на кожній центральній площі: картопля з сиром з пліснявою (тартифлетт), сосиски, сир плавлений (раклет), вафлі, млинці, картопля фрі разом з глінтвейном – і святковий стіл на святвечір, вже не здається таким страшним.

А до того ж кожна організація чи навіть кампанія друзів організовує свою святкову вечерю напередодні. Це такий місцевий ритуал завершення року та подяки за гарні моменти в році, що минає.

Отже, що варто спробувати, якщо ви потрапили в Бенелюкс в святкові дні.

  1. Поглазіти на вітрини, гірлянди, ялинки в центрі міста.
  2. Посмакувати глінтвейном та зігрітися.
  3. Ситно поїсти картоплі з пліснявим сиром.
  4. Накупити прикрас на ялинку чи навіть саму ялинку 😉
  5. Порахувати оленів довкола (у вітринах, на кофтинах, рекламі).
  6. Написати листа Санті та відправити у спеціальну скриньку.
  7. Поспівати різдвяних пісень.

А от у саме Різдво – зголошуйтесь на запрошення на святкову вечерю – це велика повага, якщо вас запросили. Зазвичай це суто родинне свято.

А якщо ви лишились наодинці – варто накупити спекульоз (це печиво з корицею), а ще краще пасту спекульоз (паста з печивом, бельгійська нутелла), нагріти чаю або чогось міцнішого, включити різдвяні фільми – та закутатися в теплу ковдру. Ваш вечір буде чарівним.»

Інтісар Аль-Хурані (з Маріуполя), вже півроку в Польщі. Приймаюча організація: Stowarzyszenie Jeden Świat, місто Познань. Займається навчаннями з прав людини для молоді.

«Миколай прошел. Незаметно) была на мид терме как раз (Mid-term – проміжний/серединний тренінг для ЄВС-волонтерів, прим. – авт.)

Люди в Познани с ума не сходят. Ну скидок много. Во всю. Ярмарка рождественская скромная, но милая как и вся Познань»

Іван Ліко (з Маріуполя), другий місяць в Польщі. Приймаюча організація: Szkola Podstawowa nr 1 im. Juliusza Slowackiego/Stowarzyszenie Jeden Świat, місто Тшцянка / Познань. Організовує активності для дітей в школі.

«(Тшцянка) – місто хоч і маленьке проте дуже гарне, класні, відкриті люди, які допомагають у адаптації. Я більшість свого часу приводжу у школі, працюю з дітками, також працюю у молодіжному центрі, допомагаю у підготовці івентів. Місто готується до новорічних свят. У школі діти роблять різдвяні прикраси та печиво. Вулиці прикрашають різнобарвними гірляндами. Був не так давно у Познані на старому ринку і на ярмарку. Атмосфера свята так і літає в повітрі. Також був у Ґнєзно на фабриці ялинкових іграшок, ось декілька фото:

парад Миколаїв
парад Миколаїв

Інеса Мельник (з Бобринця), другий місяць в Польщі. Приймаюча організація: Filtrator, село Соколовсько. Проводить тематичні вечори, майстерні для дітей, працює з 3D принтером. Більше про волонтерку та її роботу можна взнати з її сайту – https://sites.google.com/view/doorrison

«У всих великих містах зара новорічні ярмарки, а в нас воркшопи новорічні
Протягом 2 днів вчили дітей як можна змоделювати свою сніжинку на 3D, як можна зліпити оленя з тіста, як можна за допомогою звичайних прищепок для одягу зробити чудернацьких тваринок новорічних, як можна зі звичайних пластмасових кульок зробити няшну новорічну прикрасу або як замастати весь маркерспейс блискітками Брали 3D ручку і отак по всьому листку малювали новорічні атрибути.. ну і куди ж я без орігамі? Цей раз були ялинки і діди морози.

Тут хоч село і маленьке, але люди привітні. Вже і ялинку прикрасили, і там ще пару дерев. але так то згодом є ідея з місцевими вчителями англійської мови, аби ми, волонтери, трошки шось пагаварілі з малими англійською, то напевно буде про Різдво і всі діла, але як то святкують в наших країнах (Україні та Франції). (колега Інеси по волонтерству є з Франції – прим. ред)»

 

 

 

Liked it? Take a second to support us on Patreon!

Від alena

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

European Solidarity Corps    Eastern Europe & Caucasus Resource Centre    Громадські ініціативи України