13 грудня 2016 р. в Просторі ідей громадська організація «Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр «Європейський клуб» провела просвітницький захід з прав людини для усіх бажаючих.

Метою заходу було підвищення рівня правової культури та обізнаності учасників щодо прав людини та прав меншин. Також усвідомлення того, що права людини – це для усіх, незалежно від походження, віросповідання, культурної й релігійної приналежності, уподобань чи переконань. До участі були запрошені молоді громадяни Кременчука, активісти праворадикальних сил, співробітники поліції та управління у справах сім’ї, дітей та молоді.

 

Не всі, хто обіцяв, прийшли на зустріч; дехто не зміг залишитися до кінця. Дуже не вистачало представників міської влади, бо у присутніх виникали до них питання. Але склад учасників виявився справді вражаючим: школярка, студент, громадські активісти й волонтери, лікар-психолог, журналісти, поліціянти.

1-101-61-111-9

У такій компанії переглянули фільм, що викликав бурю емоцій і зворушив до сліз. Тож почали з обговорення побаченого. Говорили про те, що вважати нормою, а що – порушенням? Чи варте дотримання власних принципів і правил суспільства втрати дорогої людини? Як боляче можуть поранити словом найближчі й найдорожчі люди і як цитати з Біблії здатні довести людину до самогубства? Чому гомосексуальність – це не хвороба, і чому «не таким» людям настільки важливе прийняття їх інакшості?

1-2

Так і вийшли на тему гей-прайдів (чи парадів, кому це здається точнішим) та прав людини. Присутні на зустрічі поліціянти не пригадали випадків зі своєї професійної кар’єри, що стосувалися б людей з ЛГБТ-спільноти, але запевнили, що однаково захищатимуть кожного, хто цього потребує: чоловіків чи жінок, людей різних культур чи віросповідань, «традиційних» чи «нетрадиційних» уподобань, українців чи іноземців. А в разі проведення гей-прайду в Кременчуці будуть його охороняти. Цей меседж виявився дуже важливим для присутніх, бо стереотипи існують і процвітають: чимало наших співгромадян думають, що на ЛГБТ-спільноту права людини можна й не поширювати. Що поліція повинна захищати лише «нормальних», а «оці» нехай не висовуються, нехай терплять, нехай пристосовуються до вимог більшості.

1-7 1-8

Поговорили про те, що пострадянське суспільство має надзвичайно сильну травму, пов’язану з тюремними уявленнями про гомосексуальність як наслідок приниження і насильства. У країні, де мало не в кожній родині можна знайти людей, що були ув’язненими і тією чи іншою мірою стикалися з тюремними порядками, упередження щодо одностатевих стосунків і прагнення «вберегти від цього дітей» виливаються в агресивне неприйняття іншості й небажання говорити про це. Інша справа, що «неправильні» люди від цього не зникають і не перестають бути людьми, котрим належать такі ж права, як і всім іншим.

У той же час, в Україні існує проблема прихованої дискримінації за ознакою сексуальних уподобань: важко навіть уявити, що, наприклад, відкритий гей отримає роботу шкільного вчителя або не матиме проблем після камінг-ауту (публічного зізнання).

1-1 img_20161213_164900

Присутні були практично одностайними у тому, що права людини не залежать від жодних умов, а спроби диктувати комусь смаки, вподобання чи правила поведінки можуть привести до небезпечних наслідків. Трохи шкода, що не прийшов ніхто з опонентів і не спробував пояснити свої погляди чи переконати учасників у протилежному. Тактика «розійтися по різних кутках і не спілкуватися» може якийсь час діяти. Але нам, таким несхожим і різним, доведеться й далі жити разом: у одній країні, в одному місті, на одній вулиці. Доведеться перетинатися і взаємодіяти. Хотілося б, щоб взаємодія була цивілізованою й прийнятною для усіх сторін. Тож, думаємо, далі буде…

 

***

«Захід проведено за сприяння Українською Гельсінської спілки з прав людини за підтримки Charles Stewart Mott Foundation в рамках проекту «Права людини на рівні місцевої громади»».

Liked it? Take a second to support us on Patreon!

Від olesus

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

European Solidarity Corps    Eastern Europe & Caucasus Resource Centre    Громадські ініціативи України