Відгуки учасниць і учасників міжнародного молодіжного обміну Building bridges of democracy.

Наприкінці серпня група українських підлітків разом з польськими ровесниками вчилися демократії у містечку Поронін на півдні Польщі. Програма молодіжного обміну була насичена: знайомство та побудова команди; воркшопи на теми демократії й прав людини та активного громадянства.  Важливими елементами програми були дискусії, зустрічі з активістами та політиками, розробка та реалізація флешмобу. Залишився час і на вечори української та польської культури, смачну їжу й обмін сувенірами, похід в гори, купання в термальних джерелах та неформальне спілкування. Часом було легко й невимушено, часом – складно і не все зрозуміло. Але для того й організовуються міжнародні молодіжні обміни, щоб вийти за межі звичного оточення, звичних справ і дій та відкрити для себе нову країну, нових людей і новий досвід. Чи вдалося це нашим учасникам? – Читайте їхні враження й робіть висновки. Орфографія, пунктуація та автентичність текстів збережені повністю 🙂

Артем Коваленко:

Ну що ж. Ось і закінчився наш польсько-український обмін “Мости демократії”. Перше, що на мою думку варто відмітити, це спланованість майже кожної годинки на протязі всієї зустрічі. Розбирати основи демократії та виконувати різнопланові завдання в групках, де були як українці, так і поляки, було доволі цікаво. Хочеш не хочеш, а доводилося шукати спільну мову. Але ж це ще не все. У нас також були купання у термах, похід у гори, зустріч аж з трьома (!!!) мерами, флешмоб.

Всі українці познайомились та здружилися ще у автобусі, а ось з поляками було трошки складніше. Звичайно, під час першого дня обом групам було складно вийти зі своєї “зони комфорту” та почати спілкуватись з іншою. Та і на протязі другого.. та і третього.. Але все ж усі ми здружилися і розлучатися вкінці було дуже-предуже сумно.

Артем Верчик:

Для мене молодіжний обмін став першим досвідом  та маленькою пригодою. За весь час подорожі мені сподобалося все, термальні води, прогулянки по містах та похід в гори, але нажаль ми в горах побули недовго, тому що графік був насичений.  В перші дні ми з українськими учасниками обміну знайшли спільні теми для обговорень та багато часу проводили разом. Під час обміну сталося багато неймовірних та безглуздих подій, які назавжди відкладуться в моїй пам’яті. Найважче мені далося  спілкування з польськими учасниками цього обміну із за мовного бар’єру, але під час різних інтерактивів він частково зник.

Буду мати надію що ми всі зустрінемося. Вже сумую. Дякую всім за чудову поїздку!

Оксана Надтока:

Брала участь в подібному проекті вперше. Було трішки страшно, не знала чого очікувати. Поїздка почалась з довгої, 28- ми годинної дороги потягами та автобусами, що не могло не обезсилити, проте знайомство з майбутніми друзями, та сусідами по кімнатах на найближчі 6 днів підтримувало бойовий дух. Кожен день в Польщі, у віллі, в якій ми проживали, проходив насичено і весело. Перші ice-breaking ігри були по-своєму милими і прикольними, трохи складними, поки ще взагалі ні з ким не була знайома, але з часом ставали все веселішими. Коли почали говорити про демократію, була по-хорошому здивована, що вся інформація, яка насправді є досить серйозною та складною, подавалася в дуже простій і ,можливо, навіть розважливій формі, завдяки чому засвоювалась легко та невимушено. Дуже вдячна людям, які були з нами майже 24/7, розмовляли з нами, проводили руханки, влаштовувати усі можливі заходи, аби розважити, зблизити нас і ,звичайно, познайомити з поняттям демократії. Завжди позитивні і привітливі вони надихали на розвиток, спілкування, активність, ініціативність, колективну роботу.

Корисним і цікавим став досвід спілкування з польськими друзями. Розмовляючи на різні теми, будь то знайомство чи виконування  якогось завдання, не тільки підтягуєш свій англійський, але і по-новому сприймаєш людей іншої національності, народ  і країну в цілому. Теплі прощання наприкінці проекту та навіть подальше спілкування в соціальних  мережах є ще одними приємним відбитком польсько- українського обміну.

Звичайно, не можна нічого не сказати про україномовну команду. Група складалася з 15 дітей 16-18 років і кожен з них без проблем знайшов спільну мову з іншими, тому дружба, започаткована на проекті, буде жити ще і поза ним. Зі сміхом і ностальгією згадую наші спільні вечори за чашкою чаю та розмовами чи ігри в настольний теніс чи футбол.❤️

Окремої подяки заслуговують Світлана та Кирило, які взяли на себе відповідальність за всіх нас, завжди підтримували нас, допомагали, вислуховували на рефлексіях та наставляли нас на правильний шлях, даючи поради. Велика вдячність їм за це.

Все, що відбувалось під час проекту не вмістити в одному листі, але з впевненістю можу сказати, що дуже задоволена тим, що наважилась заповнити анкету. Проект дав мені не просто нові враження, емоції, нових людей, корисну інформацію, насправді, це величезний досвід і, особисто для мене, зміна світогляду і перегляд життєвих цінностей.

Тому я порекомендувала б усім взяти участь у цьому проекті, або в подібних, як планую зробити і я.

Настя Попенко:

25.08-01.09.2018 г. состоялся молодежный обмен “Building bridges of democracy” в городе Поронин. Хочу выразить огромную благодарность в первую очередь организаторам этого проекта. Спасибо за ваш труд и нескончаемое терпение. Эти 7 дней пролетели незаметно. Вилла, где мы жили, была полностью оснащена всем необходимым. Кормили очень вкусно, что немаловажно. Каждый день были sessions и workshops. Но можно было подумать, что все скучно и однообразно, но нет!! Веселые игры, Брейнштормы, викторины помогали узнавать о демократии больше чем на скучных уроках права в школе. Во время поездки мы также познакомились с мэрами разных городов недалеко от Поронина. Мы имели возможность пообщаться с ними вживую, задать интересные вопросы и даже сделать селфи) Ну и конечно же программа проекта включала в себя поход в горы. Честно говоря, я бы никогда не подумала, что смогу долезть, но я долезла и это непередаваемые ощущения. Свежий воздух, зелёная травка, горная речка. Фотки для инстаграмма получаются бомбезными) Также я значительно улучшила свой уровень владения английским и польским (так как буду учиться в Польше), нашла много новых друзей (и с Польши, и с Украины), попыталась работать в команде из 30 человек. Нелегко скажу) Ещё мы ставили флешмоб прям на центральной площади Нового Тарга. Было страшно начинать делать какие то движения перед всеми людьми, но потом стеснительность ушла далеко) Осталась просто масса впечатлений, знакомств и фоток) Надеюсь, что ещё попаду на такого рода проект. СПАСИБО 😊

Олесь Овчаренко:

Ну, що я можу сказати… Я задоволений. Дякую за увагу.

Тепер трохи більш детально. Перед тим, як подати заявку на проект, я, дізнавшись про тему, почав думати про демократію, її недоліки, неможливість її реалізації, потім ще й загуглив це все… Тому налаштувався я скептично і почав уже думати, що “ми всє умрьом і луччє нікада не буде”. Але от я поїхав на цей обмін з усе тим же настроєм.

Не те, щоб на проекті казали щось, чого я не чув раніше, скоріше зібрали це все в одну купу і правильно відсортували. На усих цих зустрічах з бургемістрами, війтами (Вуйтами? Я вже не пам’ятаю, надто це складно), на обговореннях і воркшопах уся ця картина більш-менш зібралась, і я почав розуміти, що недоліки то не в самій системі, а у нас самих. І слухаючи про те, як має працювати демократична політична система, я зрозумів, що це не працює як “у нас все погано, а у них харашо, треба наших політиків повісить, нових хороших поставить, зробить як у них, і стане все добре”, а це залежить в першу чергу від самих людей. Наша система і так майже ідентична до європейських. Різниця лише в тому, що люди самі нічого не хочуть робити, не хочуть проявляти ініціативу, не хочуть пропонувати… Вони хочуть проголосувати за того, хто скаже гарні слова, і щоб він далі робив харашо, а якщо не робить, то це зрада.

Таким чином я зрозумів, що демократія, навіть представницька, може залишатись демократією, але для цього той самий “демос” повинен слідкувати за цим, а не казати “вирішуй все за нас, а ми будем бурчати, що все не так”, перетворюючи демократію на авторитаризм. Дійсно круто, дуже надихаюче і дуже спонукаюче до дій, до змін. В першу чергу в собі.

(Зараз мої слова мабуть для інших теж звучать як тупувате кліше, але можливо щоб зрозуміти, що я маю на увазі, треба було побувати на обміні. Я описую свої враження і думки)

Тому… Так, я дуже задоволений, бо саме те, заради чого я їхав – те я й отримав, і я дійсно розумію, що це було корисно.

Ну а поляки… Що поляки? Поляки як поляки. З моєї точки зору вони мені здались такими самими, як я – сидять собі тихенько, шуму не люблять, слухають воркшопи, хоча деякі дівчата навіть виходили і спілкувались з українцями дуже активно (😱). Ну, це з мого боку так виглядало, для інших мабуть інакше. В будь-якому випадку, виглядало так, як наче люди між собою здружились, і я дуже цьому радий.

Ну що, сходили в гарячі джерела, побризкались з поляками, сподобалось. Сходили в гори, пофоткались, втомились.

Коротше кажучи, якщо хтось баче якусь схожу тематику і програму, і сумнівається, чи їхати – їдьте, буде класно.

Андрій Кухаренко:

Почну з плюсів. Для проекту була обрана прекрасна локація, Все було дуже зручно і комфортабельно. Гарно продумана програма, цікаві зустрічі, поїздки, добре розкриття теми проекту. Кухня, насиченість дня, цікавість – все на гарному рівні. Що стосується мінусів, то я побачив один великий – це конкурентність потрапляння на проект, якої практично не було. Тобто приїхали люди скоріше для фану, а не саморозвитку. Також, був бар’єр спілкування з польською групою, який унеможливлював міжнаціональний діалог. Але в цілому мені все сподобалось, хочу подякувати за можливість бути присутнім на цьому проекті. Буду радий й надалі брати участь в активностях вашої ГО!)

Лєна Каракуша:

После программы обмена остались только положительные воспоминания.

Как по мне, невероятно интересно общаться со своими сверстниками, но представителями другой культуры. Всегда узнаёшь много нового.

Так же очень понравились уроки которые у нас проходили, команды всегда составлялись так, что украинские и польские дети попадали вместе, что и помогло вдальнейшем разобщаться.

Лично мне всё очень понравилось, спасибо большое 🙂

Вітя Рекунов:

У цьому році я вдруге брав участь у молодіжному обміні у Польщі. Мені дуже сподобалося. Обмін дав мені можливість зустрітися з друзями з минулого обміну, познайомитися з побутом іншої нації, попрактикувати англійський, розважитися, більше пізнати себе. Велике дякую Агнешкі. З нею було інтересно. Ми ходили у гори Татри, їздили на термальні джерела. Їжа була різноманітна, але не всю я їм. Я привіз багато фоток на згадку. Вообщим класно зїздили.

 

Даня Мінчук:

Незважаючи на те, що я взяв участь в проекті вже вдруге, емоцій залишилось не менше. І взагалі цього року тема проекту, демократія, значно інформативніша і більш насичена інформацією. Завдяки цьому ти приїздиш на проект не (тільки) повалятись у ліжку, а й дізнатись щось нове. Мені здається, що я виніс щось цікаве для себе стосовно демократії: поняття, приклади і таке інше. Звичайно запам’яталися подібні речі за допомогою дуже цікавих інтерактивів Аги. Також хочеться додати, що цього року я поспілкувався з чудовими людьми і намагаюся підтримувати контакти у соцмережах. :)))

Антон Ісаєв:

Сегодня ночью я завершил свою поездку в Польшу и наконец-то добрался до Украины ( не видел её целую неделю чуваки! ( но была бы моя воля, то не видел бы её ещё месяц или вроде того) Я принимаю участие в проекте в третий раз, а это уже говорит о том, что ехать туда действительно стоит. С высоты какого-то опыта скажу, что каждый раз во многом не похож на предыдущий, и вновь уезжая в Поронин , ты возвращаешься уже немного другим : появляются новые цели и приоритеты, расширяется кругозор и проявляются небольшие изменения в тебе самом. Особенно это было ощутимо именно в этот раз, и трудно сказать с чем это связанно,но мне кажется что всё, начиная от места и обстоятельств, заканчивая людьми и программой сыграло свою роль. Но сейчас я напишу просто пару вещей

  • Я вообще не устал от Польши и собираюсь посетить её ещё не один раз ( уже планирую) поездку в Варшаву)
  • Я тащусь от поляков, ибо это тот народ, который поначалу кажется скромным,но на деле в них кипит нереальное количество энергии
  • Едьте в горы, люди, это того стоит! Нет, правда, если у вас есть такая возможность – используйте её.
  • Мне посчастливилось познакомиться, работать и общаться с Агнешкой (она была нашим координатором, тренером или типа того). Она великолепна и знает это. Замечательный человек, и что самое важное, она не притворяется – она настоящая и искренняя.
  • Только в этот раз я наконец-то осознал что обожаю путешествовать и общаться с новыми людьми, и это то, на что я действительно хочу тратить деньги.
  • Если вы хотите увидеть настоящий город,то не важно где вы находитесь – идите подальше от его центра

Довольный и благодарный, я хочу сказать спасибо всем вовлечённым в этот проект людям. Вы невероятные!

 

Богдан Ботош:

Для мене обмін дав багато знать та досвіду!

Завдяки йому я:

1.Дізнався багато цікавого про демократію

2.Поспілкувався зі своЇми однодумцями та цікавими людьми,

3.Покращим знаня англійскоЇ мови..

4.Значно покращив навички спілкування.

Дуже сподобалось, чекаю наступних проектів…

Данило Романов:

Поездка была очень интересной. Хотя изначально нам не повезло с погодой, но это не испортило впечатление от первых дней. Возможно поход в горы и поездку в аквапарк стоило отложить на последние дни, да и как-то мало было заданий на командную работу (только миссия не выполнима и флешмоб) ведь от заданий по- группам не было толку, так как все делали или украинцы или поляки. Да и по правде я не понял почему тема была демократия (точнее почему мы ее почти не трогали).

В общем 7/10

  

Льоша Кашмарчук:

“Building bridges of democracy” – проект, котрий подарував мені перший досвід, серед такого роду заходів, та незабутні враження. Їхав я туди з думкою про те, що це СЕРЙОЗНІШИЙ збір польської і української молоді з приводу ідей демократії, але насправді все видалось набагато простішим. Величезна кількість різноманітних воркшопів, нові друзі, постійне спілкування з оточуючими – усі ці речі не давали мені нудьгувати ані секунди на протязі всього проекту. Розклад дня був поставлений дуже зручно, так, що можна було не тільки брати участь в обговореннях і слухати “лекції”, але й проводити свій вільний час саме так, як хочеш ти: спілкуючись з друзями або ходячи у Татри, сидячи у номері або граючи у пін-понг. Не можу не сказати про нашого тренера-хоста (як хочете так і називайте) Агу. Дуже мудра і позитивна жінка, котра робила кожен воркшоп по-своєму цікавим і особливим. Але серед безлічі  плюсів певно що має знаходитись хоч один мінус; для мене це організація польської команди. Хлопцям і дівчатам було, здається по 13-14 років і їхні навички володіння англійською були дещо нижчі за наші, це викликало певний дискомфорт у роботі в групах, але все-таки ми знаходили спільну мову.

Проект дуже сподобався, при нагоді, обов’язково буду радий прийняти в ньому участь іще раз.

 

 

***

Партнери проекту:

З України – ГО Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр “Європейський клуб”

https://www.facebook.com/groups/prostir.idey/

https://www.facebook.com/ProstirIdej/

www.prostir.org.ua

З Польщі – Stowarzyszenie Ryza

https://www.facebook.com/stowarzyszenie.ryza/

Фінансування:

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Programy bilateralne

https://www.facebook.com/wymianymlodziezyPURWM/

 

Liked it? Take a second to support us on Patreon!

Від alena

Один коментар до “Мости до демократії збудовано?”
  1. Я хочу висловити велику вдячність за цей обмін. Я ніколи не брала участь у схожих, але це було прекрасно! Усі люди, що мене оточували завжди були на позитивні. Лекції були неймовірно цікаві завдяки Азі, дуже щире та добра дівчина! Велике дякую за допомогу Світлани та Кирила) Екскурсії були просто шикарні) враховуючи шопінг)) Дякую за можливість будувати мости демократії у ньому community)
    Великий цьом усім, хто брав участь в цій програмі. Сподіваюсь, що це не остання поїздка з приємною компанією Простіша Ідей!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

European Solidarity Corps    Eastern Europe & Caucasus Resource Centre    Громадські ініціативи України