Права людини – не нудна теорія

Два дні, 8-9 листопада, у Кременчуці молоді люди вчилися відстоювати права людини. Учасників було менше, ніж заявок, але це не завадило отримати відповіді на питання, які здавалися важливими. Група підібралася дуже неоднорідна: школярка, учителька, студенти, підприємці, волонтери. Велика подяка Олександру Войтенку – тренеру програми «Розуміємо права людини» – за розуміння та готовність допомогти. Учасникам дякуємо за включеність та небайдужість.

Тренінг відбувався в рамках Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, тож водночас із намаганнями розібратися, що ж таке права людини, ми переглянули з десяток фільмів чи роликів, які допомагали в цьому. Іноді було складно зрозуміти, де права людини у зображенні якихось звичних побутових сцен. Іноді складно було прийняти рішення, або просто сприйняти факт, що будь-яке з прийнятих рішень буде не найкращим. Для багатьох учасників відкриттям стало, що права на працю, відпочинок і на медичне обслуговування не належать до прав людини.

Корисним було навчання методиці стоп-кадру, бо виявилося, що у трихвилинному фільмі можна побачити десятки сюжетів, символів та сенсів. А правильних відповідей, знов-таки, немає. А що буде далі, не зрозуміло. І навіть автори часто цього не знають.

Чи неможливість усиновлення дітей одностатевими парами порушує їх права? А права дітей? І чи не варто частіше відбирати дітей у непутящих батьків? Чи варто будувати мечеть у районі, де мусульмани становлять меншість? Як можна добитися, щоб чиновник не порушував мої права, н звертаючись до суду? Чому не варто писати скарги Президенту?.. – це зовсім не повний перелік питань, які ми обговорювали протягом двох вихідних.

Увечері другого дня дивилися фільм Валерія Балаяна «Любите меня, пожалуйста» та спілкувалися з режисером у форматі скайп-зустрічі. Перегляд було приурочено до Міжнародного дня боротьби з фашизмом і антисемітизмом, тому хотілося поговорити, що чули в Кременчуці про ці рухи і як до них ставляться. Людей прийшло несподівано багато, а обговорення вийшло бурхливим. І це добре, що сюди нарешті готові говорити про свої сумніви та переконання, навіть якщо вони «неправильні» та не сприймаються іншими.

Уже до початку кінопоказів Мандрівний фестиваль Docudays UA приніс сюрпризи. Тож з нетерпінням чекаємо переглядів кіно з 17 по 23 листопада та запрошуємо на тренінг з організації форум-театру 15-16 листопада.

Буде ще цікавіше, обіцяємо!

* * *

Тренінг реалізовано в рамках Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Кременчуці.

ХІ Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини в Кременчуці реалізується Кременчуцьким інформаційно-просвітницьким центром «Європейський Клуб» спільно з Управлінням культури і туризму виконкому Кременчуцької міської ради, Центральною бібліотекою для дорослих імені О.М.Горького, Кременчуцьким національним університетом імені Михайла Остроградського, Олександрійським районним будинком культури, Олександрійським училищем культури, Кіноклубом «Відкрий очі», Центральною публічною бібліотекою для дорослих, м. Комсомольськ, громадською організацією «Центр розвитку дитини і сім’ї «Родіс».

11 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбувається в Україні за підтримки уряду Швеції.

Партнери: Державне агентство України з питань кіно, Міжнародна мережа кінофестивалів з прав людини, фестиваль Movie that Matter.

Організатори фестивалю Docudays UA: Українська Гельсінська спілка з прав людини, громадська організація «Південь», Херсонський обласний фонд милосердя і здоров’я, громадська організація «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.