Останній робочий день тижня почався в НВК №4. Десятий клас дивився і обговорював історію про Альфредо. Перший урок, мабуть, – не найвдаліший час для роздумів, то обговорення було млявеньке. Як вихід із незручної ситуації з небажанням говорити про фільм винахідливі школярі задали питання про права людини. А про це ж ми можемо говорити безкінечно). Встигли й попригадувати права людини, й визначити, чому діти мають ще й додаткові права, й поміркувати над обмеженням прав людини. А фільм глядачам здався дивним, незрозумілим і з нечітко вираженим сюжетом.

img_8525

От уже цей «Альфредо»! Скільки показували його в школах – щоразу щось нове діти помічають. У школі №16 розмова про права людини завела нас далеко: говорили, чи можлива самореалізація в Україні, як знайти справу свого життя і чи варто жертвувати чимось для досягнення мети? Зауважимо, що до обговорення долучилися лише кілька глядачів, але інші теж почувалися комфортно: хтось слухав розмірковування однокласників, інші пошепки говорили між собою, а кілька хлопців показували один одному елементарні фокуси. І все ж таки серйозним питанням приділили увагу: 9-класники показали свою обізнаність з темою прав людини, розповіли, що права людини належать кожному від народження, перелічили деякі статті, поговорили про недискримінацію і дотримання прав людини.

img_8534

У сімейному центрі «Лелека» на те саме кіно зібралися підлітки від 11 до 16 років та кілька дорослих. Мушу визнати, що обговорення в навчальних закладах й поза їх межами – це небо і земля. Якщо в школі чи бібліотеці дорослі всіма силами намагаються «витягти» дітей на розмову, то у вільній обстановці дітей не переслухати. Навіть якщо гамірне обговорення далеко відходить від фільму чи теми прав людини, воно завжди цікаве й безпосереднє. Більше того, серед глядачів знайшлися експерти і у сфері прав людини та дитини, і у стосунках з правоохоронцями, і у творчості та самовираженні. Один із наймолодших учасників навіть придумав пораду для безпрограшного виступу героя надалі. Отож, Альфредо, так і знай: щоб завжди вигравати в конкурсах, треба навчитися робити людину невидимкою. А тоді знов видимкою. І знов невидимкою :).

img_8520

Та й життєвого досвіду дітям вистачало. Як виявилося, одна з глядачок вже 11 років займається музикою і добре знає, що таке робити життєвий вибір: досягати успіху чи відпочивати й відволікатися. Іноді цей вибір дається дуже нелегко. А чи не позбавлені талановиті діти дитинства? А чи надмірна любов та підтримка родини не створює тиску й прагнення відповідати очікуванням? А що насправді потрібно герою стрічки? Можна було б ще багато говорити, та зустріч закінчилася. Мабуть, при бажанні наші гості ще повернуться до розмов навколо фільму.

img_8543

У «Просторі ідей» переглянули «В іншому світі» – фільм про жінку, яка чекає на дитину з синдромом Дауна. Обговорення фільму було активним. Напевне, кожен висловився, примірявши до себе ситуацію, що сталася у польській родині. Говорили про життя українських сімей, де є діти-інваліди, про неготовність суспільства визнавати і приймати різних людей: за зовнішністю, рівнем інтелекту, іншими особистісними чи фізичними якостями.

img_8361

Були сьогодні покази і на виїздах: в Світловодську, Олександрії та с. Потоки, які під Кременчуком.

В Олександрії відбувся майже традиційний (вже 3й рік поспіль) показ для директорів сільських будинків культури, клубів, бібліотек Олександрійського району. Дивилися коротеньку замальовку про Червоноградський будинок культури та два його музичні колективи стрічку «Живі й нескорені». Обговорення було жвавим. Була помітна внутрішня протидія декомунізації. Хтось ділився історіями про своїх місцевих комуністів (як дехто ходив приглядати за пам’ятником Леніна), хтось згадував безкоштовну медицину та освіту за радянських часів, а хтось впевнено стверджував, що аби в «країні совєтів» було все так добре, то воно б не розпалося. Поговорили і про розуміння і про те, що мова – це метод комунікації, й не варто маніпулювати тим питанням.

img_8362

З Олександрії кременчуцький #DocudaysUA помандрував у навчально-оздоровчий табір «Ерудит», який знаходиться в селі Потоки під Кременчуком. Там з молодими філологами дивилися стрічку про відеоблог 14-річного київського підлітка Дениса «Щоденник». А після перегляду вдалося вийти на Інтернет-зв’язок з режисер кою фільму Олександрою Чуприною. Особливості місця перегляду примусили аудиторію пересунутися в коридор (бо там є інтернет, а в залі – немає). Спілкувалися через Месенджер, передаючи телефон по колу.

img_8397 img_8387

Але цей формат не зупинив підлітків ділитися власними спостереженнями і враженнями від перегляду. Говорили про деталі (гумки для волосся на зап’ястку героїні, мільйон однакових фотографій, відображення в гітарі), питали про майбутнє/теперішнє героїв, ділилися власними навантаженнями і неможливістю сказати «ні» всім олімпіадам, які вішають на глядачок. Намагалися з’ясувати присутність і причетність прав людини до стрічки й обговорити права людини в школі. Було натхненно.

img_8372 img_8377

Сьогодні вперше за два роки проведення фестивалю в Творчому просторі Світловодська кількість глядачів на фестивалі була більше ніж 20 людей. Можливо, “чорна п’ятниця” втрутилася?

На жаль, запрошені місцеві зоозахисники, для яких тематика сьогоднішнього заходу дуже близька, не прийшли. Але виявилось, що більшість присутніх також переймаються цією проблемою. Під час обговорення дійшли висновку, що наявність безпритульних тварин віддзеркалює ступінь розвитку соціуму. Вирішити цю проблему зможе суспільство, яке відчуває відповідальність за приручених тварин, бо ж беруться вони з викинутих домашніх. І наявність притулків для тварин – чи то їх відсутність, це також наш діагноз. Недарма показане в фільмі будівництво відбувається за сприяння італійців. Пощастило зв’язатися з режисеркою стрічки Анастасією Максимчук (хвала Інтернету!). Глядачів хвилювала доля героїв фільму, як виникла така ідея, скільки часу знімався фільм. Настя  порівнювала враження світловодчан з враженнями німецьких глядачів на фестивалі, де демонструвався фільм: десь схожі, тільки німці цікавалися адресою догхантера (яка, як виявилось, є в вільному доступі в Інтернеті).  З’ясували, що готується продовження фільму, але вже повний метр. Не забули й запросить режисерку до Світловодська, але вона зараз на навчанні в Португалії, тому треба трохи почекати.

23960940_1701742619895778_608593688_o

Ну а далі електропроводка не витримала напруги… Справа в тому, що Творчий простір Світловодська зараз в процесі переключення на електроопалення. Напруги не вистачає на чайник і обігрівачі. Добре, що друга кімната залишилася з електрикою. І обговорення фільму «Альфредо» пройшло при світлі проектора. Пролунала думка, що у Альфредо не має свого вибору – вибір за нього зробили його батьки, а те, що йому подобається, – наприклад, паркур, – зачекає. Інша думка: неважливо ким він стане, важливо, що батьки його привчили до серйозної праці. Були такі, хто вважає, що 13 років – це дуже рано для праці, контрактів, конкурсів і т. д.  Дитинство має бути дитинством. Також, глядачі висловили думки, що цей фільм частково ігровий. Можливо, це є нормою в Нідерландах.

img_8386

Такою була п’ятниця. Залишилося всього 2 дні фестивалю. Вихідні. Завтра приходьте на Живу бібліотеку з 14:00 до 17:00 в Просторі Ідей (вул.Софіївська, 36б) та на Ніч кіно там же о 20:00. Також світловодський глядач зможе ще завтра потрапити на показ в рідному місті о 18:00. А в неділю обов’язково завітайте на закриття в Простір Ідей. Будемо дивитися і говорити про політичних в’язнів. Про Олега Сенцова зокрема. Приходьте)

Текст: Світлана Овчаренко, Лариса Гориславець,  Альона Глазкова, Світлана Каркачова

Фото: Олеся Мусієнко, Альона Глазкова

Організатор фестивалю в Кременчуці:

Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр “Європейський клуб”

Партнери фестивалю:

Центральна бібліотека для дорослих,

Управління освіти виконкому Кременчуцької міської ради,

Олександрійський районний будинок культури,

Центральна міська бібліотека для дорослих, м. Горішні Плавні,

Ресторан «Rockville» та кав’ярня «Rock Kava»,

ГО «Громадське ТБ Світловодська»,

Безкоштовні курси української мови в Кременчуці

Простір Ідей

 

 

Liked it? Take a second to support us on Patreon!

Від olesus

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

European Solidarity Corps    Eastern Europe & Caucasus Resource Centre    Громадські ініціативи України