“В житті потрібно спробувати все” – подумала я (Катерина Бежинар, молодіжна працівниця з Кременчука (Полтавська область) і вирішила спробувати організувати навчальний візит в молодіжний центр в Португалію.

Загалом, коли в травні українську делегацію відправляли взяти участь у 15-ій Платформі молодіжних центрів зі Знаком Якості Ради Європи в Будапешті і дали завдання домовитись про навчальний візит, то я не сприйняла це серйозно. Була думка про те, що якісь спеціально навчені люди такі події організовують. Де я, а де спеціально навчені люди, але чому б не спробувати?
І ось, я вже сміливо починаю розмову з Берні Сміт, директоркою Молодіжного центру Кілларні (Ірландія), що хочу організувати такий же навчальний візит як той, що ми мали в минулому році в її молодіжному центрі, але в іншій країні. Слово за слово, і я вже говорю з Едуардою Марією Гомес Маркес, директоркою Лісабонського молодіжного центру в Португалії (звісно ж, зі Знаком Якості Ради Європи).
Потім почалось довге листування мейлами про погодженням дат, програми тощо. В ході цього листування моментами я втрачала віру в те, що все відбудеться, але я б мала звикнути, що робота з партнерами – нелегка праця.
Коли ми вже відбирали учасниць, я все ще не вірила, що це відбувається. І вже прилетівши в Лісабон, заселившись в молодіжний центр, я лягла на ліжко і усвідомила, що мої старання до чогось привели. То я спеціально навчена людина?
Все було не так, як я уявляла і планувала. Я постійно хвилювалась, чи комфортно учасницям, чи цікаво їм. Та ось ми вже давно повернулись, і я можу заспокоїти себе, читаючи відгуки молодіжних працівниць, які зголосились розділити зі мною цю дослідницьку пригоду.
Ірина Кірчик, молодіжна працівниця з Чернівців (Чернівецька область)
Нещодавно я мала чудову можливість взяти участь у study visit до молодіжного центру в Лісабоні, і цей досвід став справжнім джерелом натхнення! Даний візит став для мене свого роду каталізатором, після чого я дуже чітко розумію в якому напрямку рухатись у молодіжній політиці і які моменти у роботі варто підсилити, а в яких, навпаки – послабити навантаження і напір.
Я мала можливість презентувати діяльність нашого молодіжного центру в Чернівцях, а також дізнатись про інші молодіжні центри України і познайомитись з колегами з іншим міст. Це було чудово – поділитися нашим досвідом, розповісти про реалізовані проєкти й отримати зацікавлені відгуки від колег. Такі обміни не лише надихають, але й відкривають нові можливості для майбутньої співпраці.


Приємним бонусом стало знайомство з працівницями центру Ajudes. Їхній унікальний португальський вайб зробив цю подорож ще теплішою та цікавішою. Вони познайомили нас із місцевими особливостями, кухнею та колоритом. Занурення в культуру Лісабона залишило незабутні спогади й додало особливого шарму нашій програмі.
Щиро дякую організаторам за можливість долучитися до цього неймовірного проєкту. Візит до Лісабона зарядив мене новими ідеями, надихнув на нові починання та відкрив горизонти для розвитку нашого молодіжного центру.
Катя Дусько, молодіжна працівниця зі Львову (Львівська область)
сподобалось те, що ми проживали безпосередньо в молодіжному центрі – так ми могли більше зрозуміти, як працює “кухня” лісабонського молодіжного центру зсередини і не “випадати” з всього процесу. (тож хостел в молодіжному центрі – то одна з ідей, з якою їду додому)
+ рада була розказати європейчикам про життя в Україні та щоденні виклики української молоді, презентувати свою роботу, перейняти закордонний досвід і ще раз нагадатись, що Львів – молодіжна столиця Європи 2025 🙂
також запам’ятався і потішив візит голови Європейського керівного комітету з питань молоді Ради Європи Жорже Орланду і те, що йому не байдуже про те, як справи в нашій країні, що нас болить і що турбує.


загалом, цей навчальний візит дав мені не так багато відповідей, як поставив запитання і закинув декілька інсайтів, над якими буду роздумувати, напевно, ще декілька тижнів.тож дяка за можливість і за таку круту компанію на цей візит 🙂
нат ізі бат мув.
Олеся Мусієнко, молодіжна працівниця з Кременчука (Полтавська область)
26 листопада зранку я (Леся) та ще 5 молодіжних працівниць з України почали свою 35 годинну дорогу в Португалію. Дівчата їхали автобусами, потягами та летіли літаками, щоб відвідати молодіжний центр зі знаком якості Ради Європи та долучитись до навчального візиту в Лісабоні.


Наш навчальний візит розпочався в четвер 28.11 із зустрічі з представниками молодіжних центрів Болгарії, Фінляндії та України. Представники та представниці делегацій мали можливість познайомитись, презентувати діяльність своїх молодіжних центрів, поділитися успіхами та обговорити виклики у молодіжній роботі. Особливо цінним був простір для неформального спілкування, що сприяв обміну досвідом, ідеями та натхненню у сфері молодіжної роботи.
Другу частину дня ми знайомилися з діяльністю саме Лісабонського молодіжного центру, дізналися про його структуру, функціонування, технічне забезпечення, про послуги та можливості для молоді, а ще про співпрацю з інститутом, при якому він працює.
У п’ятницю ми зустрілися з представниками Департаменту інформації, комунікацій та міжнародних відносин (IPDJ). Доктор Жорж Орландо розповів про натхнення, отримане від Ради Європи, що привело до створення молодіжного центру в Лісабоні. Це підкреслило важливість міжнародної співпраці та вплив глобальних ідей на локальні ініціативи. Далі пан Жуан презентував програму муніципального фінансування молодіжних проєктів, яка діє з 2001 року та пройшла вже дев’ять генерацій свого розвитку. Португальськікі колеги були уважні і гостинні, зустріч – смачна (о, ці неймовірні паштейші і кава в малесеньких горнятках!) і цікава, а розмови – продуктивні і натхненні: ми обговорили практичні аспекти реалізації молодіжних ініціатив, поділилися досвідом своїх країн і знайшли багато спільного у підходах до роботи з молоддю.
Субота стала днем, сповненим нових знайомств і відкриттів. Ми відвідали офіс AJUDE — Молодіжної Асоціації Розвитку. Це неприбуткова молодіжна асоціація, яка працює над соціальною інтеграцією та підтримкою громади.
Зустріч була неймовірно яскравою та емоційною, а сам офіс за атмосферою виявився дуже схожим на наш власний центр «Простір ідей». Команда підготувала інтерактивне знайомство, провела квест, представила територію місцевого спортивного навчального закладу (ще показали місцеву гордість – стадіон, де тренувався Кріштіану Роналду) та погодували традиційними португальськими стравами . Дівчата-психологині, які працюють в AJUDE, підсвітили для мене образ «ідеального молодіжного працівника» – бути відкритими, активними та креативними у своїй діяльності.
У неділю ми відвідали громадський простір “Українське серце”, де поспілкувалися з засновницею Жанною Харківською, харків’янкою яка живе зараз в Лісабоні через війну росії проти України. Цей простір об’єднує українців за кордоном, підтримує освіту, культуру, інтеграцію в нове середовище та сприяє розвитку міжкультурного діалогу. Це місце стало осередком нових можливостей і підтримки для української спільноти. Пані Жанна поділилася своїм баченням, як важливо створювати для українців за кордоном місця, де вони можуть отримати допомогу, підтримку та знайти однодумців. Також багато говорили про необхідність розвитку молодіжної політики в Україні та необхідність залучення до неї тих, хто змушений був виїхати, проте лишається українцем\кою.
Також цього дня мали можливість багато гуляти містом, відвідати пам’ятки, перезавантажитись та відпочити.

Вже наступного ранку ми вирушили в довгу дорогу додому і повезли з собою роздуми, натхнення, ідеї для нових ініціатив та впевненість, що Україна – європейська держава та що молодіжна робота тут розвивається швидкими темпами та в правильному напрямку.
Анна Матвійчик, молодіжна працівниця з Кривого Рогу (Дніпропетровська область)
Участь у навчальному обміні до Лісабонського молодіжного центру стала для мене цінним досвідом. Ця можливість дозволила побачити, як організована молодіжна робота в іншій країні, та порівняти підходи й методи нашої діяльності з їхніми, визначити потенційні зони росту для нашої організації.

Особливо важливим було обговорення спільного бачення глобального розвитку молодіжної роботи та обмін думками щодо викликів, з якими стикаються молодіжні працівники в різних контекстах.
Для мене особисто також цінною була можливість відверто говорити про ті виклики, з якими ми стикаємося через повномасштабне вторгнення. Це питання не лише впливає на нашу щоденну роботу, а й визначає пріоритети та підходи до підтримки молоді. Можливість поділитися цим досвідом із колегами з інших країн та почути їхню підтримку була надзвичайно важливою для мене як для працівниці, так і для людини.


Богдана Лисак, молодіжна працівниця з Кам’янця-Подільського (Хмельницька область)
З 27 листопада по 2 грудня 2024 року я мала честь стати учасницею навчального візиту до Молодіжного центру Лісабона (Португалія). Захід був організований Громадською організацією «Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр Європейський клуб» (молодіжний центр «Простір ідей») та Молодіжним центром Лісабона за підтримки проєкту Ради Європи «Молодь за демократію в Україні: Фаза ІІІ» та Міністерства молоді та спорту України.

День перший: знайомство з європейськими підходами
Робочий візит розпочався з зустрічі з колегами з Болгарії та Фінляндії. Ця подія дала змогу не лише дізнатися про діяльність їхніх молосдіжних центрів, а й обговорити форми та методи роботи, які є актуальними в різних країнах. Я мала можливість презентувати Молодіжний центр Кам’янця-Подільського, в якому працюю, та поділитися нашим досвідом у впровадженні соціальних і освітніх ініціатив, волонтерських програм і підтримці молодіжних проєктів.

У другій половині дня ми глибше познайомилися з діяльністю Молодіжного центру Лісабона. Обговорювали джерела фінансування, правила роботи, залучення ресурсів і підтримку молодіжних ініціатив. Мене особливо зацікавив їхній підхід до взаємодії з молоддю: створення можливостей для самореалізації, інтеграції та залучення до громадського життя.
День другий: співпраця на рівні інституцій
Зустріч із представниками Португальського інституту спорту та молоді (IPDJ) виявилася дуже плідною. Директор інформації, комунікації та міжнародних відносин доктор Жорж Орландо поділився історією виникнення Лісабонського молодіжного центру. Також пан Жуан презентував муніципальну програму фінансування молодіжних проєктів, яка успішно працює вже понад 20 років.
Я активно брала участь в обговореннях, ділилася досвідом організації молодіжних ініціатив у нашому центрі, таких як проєкт “Стартуй: кар’єра та власна справа”, розвиток волонтерського руху та проведення масштабних подій для молоді.
День третій: знайомство з AJUDE
Окремою подією стало відвідання AJUDE – Молодіжної асоціації розвитку. Їхній міжгенераційний підхід, що об’єднує молодь, дітей і людей похилого віку, вразив своєю унікальністю. Працівники асоціації поділилися своїми креативними методами роботи з дітьми, підлітками та громадами. Ми детально обговорили їхній досвід залучення волонтерів різного віку, зокрема молоді, задля покращення якості життя місцевої громади.
Останній день: підтримка українців у Лісабоні
Незабутнім став візит до громадського центру «Українське серце», який створила переселенка з Харкова пані Жанна. Їхня діяльність надихає: підтримка української громади за кордоном, розвиток освіти, культури та надання можливостей для українців у нових умовах. Я поділилася досвідом підтримки внутрішньо переміщених осіб у нашому молодіжному центрі, що стало точкою для нових ідей і співпраці.
Лісабон: культурне відкриття
Крім насиченої робочої програми, я мала змогу поринути у красу Лісабона, насолодитися його архітектурою, прогулянками вузькими вуличками та захопливими видами на Атлантичний океан. Це місто залишиться в моєму серці назавжди.


Висновки та натхнення
Цей візит став джерелом цінних ідей та нового розуміння молодіжної роботи. Спілкуючись із колегами, я усвідомила, що, попри різницю у підходах, ми всі працюємо заради однієї мети – створення можливостей для молоді.
Для мене це ще одне нагадування: молодіжна робота в Україні має значний потенціал, і я пишаюся бути її частиною. Цей візит мотивує мене продовжувати розвивати молодіжні ініціативи в Кам’янці-Подільському та ділитися нашим досвідом із міжнародними партнерами.
Дякую організаторам за цей унікальний досвід!
