Якщо завтра закінчиться війна…

Як українці долатимуть наслідки війни? Норвезький конфліктолог  Стейнар Брін пропонує українцям думати про це вже зараз. Він проводив діалоги між сербами та албанцями у 90-х, про що знято документальний фільм. А потім учасники зібралися іще раз – через 10 років.

Зараз в Україні проходить показ та обговорення фільму за участі професора Бріна. До проекту залучається і Кременчук.

Зустріч із Стейнаром Бріном та перегляд фільму «Возз’єднання: 10 років після війни» заплановано на 14 березня, 17.00, в «Просторі ідей», вул.Чапаєва, 36-Б. Запрошуємо на обговорення болючих питань: «Чи зможуть українці Заходу і Сходу примиритися після завершення війни? Чи здатні ми сісти за стіл переговорів із тими, хто розмахував на площах Луганська прапорами ЛНР або кричав услід українським полоненим, коли їх вели коридором ганьби в Донецьку? Що відповісти пенсіонерці, яка продовжує мріяти про СРСР на території України? Як жити поруч із молодою матір’ю, у якої діти ходять в українську школу, а чоловік – в ополченні ДНР?»

Як свідчить досвід Сербії, Албанії, Чорногорії та деяких інших балканських країн, для примирення потрібні не роки, а десятиліття. Уже зараз слід думати про ті важкі наслідки ворожнечі, з якими ми зіткнемося після завершення збройного конфлікту. І це не буде локальною проблемою територій, що межують із зоною АТО, а буде проблемою усіх нас. Сьогодні про це попереджають експерти, які працювали у зонах військових конфліктів останніх десятиліть.

Стейнар Брін є всесвітньо відомим конфліктологом, розробником методики діалогу, суть якого – не переконати опонента, а просто висловити свої думки і запитати опонента, що він про це думає.

Як стверджує Стейнар Брін, коли люди не намагаються переконати один одного, вони просто слухають і починають краще розуміти, бар’єр між співрозмовниками зменшується, градус ворожнечі знижується.

Професор Брін використав свою методику для налагодження діалогу між сербами та албанцями, проводив регулярні зустрічі упродовж кількох років. За цю роботу у складному Балканському регіоні він був висунутий на здобуття Нобелівської премії миру в 2009 році.

Нині Стейнар Брін вважає, що подібні діалоги час започатковувати в Україні між представниками Сходу і Заходу, між прибічниками різних політичних поглядів та соціальних груп. А що думаєте з цього приводу ви? Приходьте на перегляд фільму й станьте учасником діалогу.

Першиий показ фільму відбувся 22 травня 2014 року в Одесі, за підтримки  за підтримки Одеської обласної Групи медіації та Ініціативного руху «Одеса за згоду», за участю миротворця, одного з головних дійових осіб фільму. Тепер, у березні 2015 року запланована серія показів та обговорення фільму «10 років після війни» в 7 регіонах України.

Покази відбуваються за підтримки посольства Королівства Норвегії в Україні, центру Гуманітарного діалогу (Швейцарія). У Кременчуці показ фільму організовує КІПЦ «Європейський клуб».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.